
Anyajegyvizsgálat
Anyajegye mindenkinek van, akár már születésünkkor lehet a bőrünkön anyajegy, de életünk folyamán minél több napfény éri a bőrünket, annál több anyajegyünk lesz. Van, aki hajlamosabb az anyajegyek keletkezésére, van, aki kevésbé. Ez attól függ, mennyire világos a bőre, ugyanis a világos bőrű, világos szemű emberek hajlamosabbak rá. Könnyebben leégnek, nehezen barnulnak.
Miért javaslom az évenkénti anyajegyszűrést?
A rosszindulatú anyajegyek felismerése és eltávolítása a fő cél. Ezen kívül el kell különíteni az anyajegyeket a többi anyajegyre hasonlító bőrelváltozástól.
Miért érdemes anyajegyszűrésre járni?
- mert így megelőzhető a bőrrák kialakulása
- az újonnan keletkezett anyajegyeket figyelemmel kísérhetjük
- ha megsérült az anyajegyed
- ha lassan növekszik, piros, vagy vérzik, fájdalmas, vagy viszket az anyajegyed
- ha rossz helyen van
Hogyan történik az anyajegyszűrés?
- Anyajegy szűrés során egy speciális műszerrel, megvizsgáljuk az összes anyajegyet.
- Anyajegyszűrésnél fontos, hogy a bőr ne legyen száraz, de a vizsgálat napján nem tanácsos testápolót használni, mert ragad tőle a műszer.
- Nem minden elváltozás anyajegy, ami barna színű. Megkülönböztetünk napfény okozta jóindulatú szemölcsöket, idős kori szemölcsöket, szeplőket, lógó szemölcsöket, vírusos szemölcsöket.
- Az anyajegyszűrés teljes bőrfelületre kiterjed, nem mindig a gyanúsnak gondolt anyajegyek problémásak.
Miért lehetnek veszélyesek az anyajegyek?
A rosszindulatú anyajegyek már korai stádiumban felismerhetőek, ha ilyen korai stádiumban eltávolítjuk őket, akkor a terjedésük, áttétképződés megelőzhető. Azonban nagyon gyorsan tudnak nőni, és áttétet is adhatnak, leggyakrabban a nyirokcsomókba, de akár az agyba, tüdőbe, májba, a bőr egy távoli részébe is. Ezekben az esetekben már a kezelés összetett, szükség lehet kemoterápiára, egyéb kezelésekre.
Mire figyeljünk az anyajegyeknél?
ABCDE-szabály:
Asymmetry-asszimmetria: a normál anyajegyek kerekek, szimmetrikusak
Border-határ: szabálytalan, elmosott szélű anyajegyek gyanúsak
Color-szín: egyenetlen színeloszlás, vagy többféle szín keveréke mindig felveti a rosszindulatúság lehetőségét: barna, fekete, rózsaszín, kék, szürkéskék, vörös, fehér
Diameter-átmérő: ha egy anyajegy 6 mm-nél nagyobb, rendszeresen ellenőrízni kell, de az, hogy kisebb a mérete, nem zárja ki a melanoma lehetőségét
Evolution-változás: minden új változás, illetve minden újonnan megjelent, gyorsan növekvő anyajegy gyanús
Diameter-átmérő: ha egy anyajegy 6 mm-nél nagyobb, rendszeresen ellenőrízni kell, de az, hogy kisebb a mérete, nem zárja ki a melanoma lehetőségét
Evolution-változás: minden új változás, illetve minden újonnan megjelent, gyorsan növekvő anyajegy gyanús

